Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

zdowna

21 marca Nasze Przedszkole odwiedzili Nietypowi Goście. Przyszły do nas Panie ze Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” by opowiedzieć nam o swoich szczególnych – wyjątkowych dzieciach – o dzieciach z zespołem Downa. Przedszkolaki dowiedziały się, że 21 marca obchodzimy nie tylko I dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Od 2012 roku nazwane jest również świętem Kolorowej Skarpetki i dlatego tego dnia w geście tolerancji, szacunku i akceptacji zakładamy kolorowe skarpetki nie do pary. A dlaczego? Dlatego, że mają inny wygląd twarzy, są inni, dziwnie wglądają a to co jest inne zwraca naszą uwagę. Im dziwniej wyglądamy tym większą uwagę zwracamy wśród ludzi. A dlaczego 21 marca? – dlatego, że 21 – chromosom (to z czego zbudowane jest nasze ciało) czyni, że mają odmienną budowę biologiczną niż większość ludzi na świecie, w marcu jest coraz cieplej, nadchodzi wiosna wszystko budzi się do życia.

Na świecie są różne dzieci. Mogą się różnić kolorem włosów albo wzrostem. Jedne pięknie śpiewają, inne szybko biegają. Są też dzieci lub dorośli, którzy nie widzą czy nie słyszą. Są też takie, które mają zespół Downa, jak Bartosz, Kacper, Marcin, Szymon, Maks. Panie przyniosły ze sobą zdjęcia swoich pociech, które tak samo jak inne dzieci grają w piłkę, zdobywają medale, są szczęśliwe.

Dzieci z zespołem Downa chcą się bawić z koleżankami i kolegami tylko nie zawsze potrafią to wyrazić. Mają problemy z mową, mogą mówić niewyraźnie, maja problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się, dlatego nie powinniśmy się śmiać z innych, słabszych. Nie powinniśmy im dokuczać. Należy być pomocnym dla słabszych. Każdy z nas trochę różni się od innych. To dobrze, bo wtedy jest ciekawiej. Ale najfajniej jest wtedy, kiedy nie zwracamy uwagi na różnice, tylko na podobieństwa. Wtedy świat jest piękniejszy.